České Budějovice: Perla jižních Čech

České Budějovice

České Budějovice, královské město založené v roce 1265 Přemyslem Otakarem II., jsou dnes hlavním městem Jihočeského kraje a jedním z nejkrásnějších historických center České republiky. Město je proslulé svým impozantním náměstím, kvalitním pivem a bohatou historií.

Přemyslovo náměstí - největší v zemi

Přemyslovo náměstí v Českých Budějovicích se rozkládá na ploše 1,33 hektaru a je tak největším historickým náměstím v České republice. Čtvercový půdorys s rozměry 133 x 137 metrů je ohraničen krásnými barokními a renesančními domy s arkádami.

Dominantou náměstí je Černá věž, gotická zvonice z 16. století vysoká 72 metrů. Z její vyhlídkové galerie se naskytuje úchvatný pohled na město a okolní krajinu. Věž získala své jméno podle černě zbarvených střešních tašek.

Samsonova kašna

Uprostřed náměstí stojí barokní Samsonova kašna z let 1721-1726. Kašna je dílem českého sochaře Josefa Dietricha a představuje biblický příběh Samsona zápasícího se lvem. Kašna má nejen dekorativní, ale i praktický význam - dodnes slouží jako zdroj pitné vody.

Pivovar Budweiser - světoznámá tradice

České Budějovice jsou neodmyslitelně spojeny s výrobou piva. Už v roce 1265 získalo město od krále právo vařit pivo. Dnešní pivovar Budweiser Budvar, založený v roce 1895, pokračuje v této tradici a vyrábí pivo světové kvality.

Název "Budweiser" pochází z německého označení města "Budweis". Budějovické pivo bylo tak kvalitní, že bylo dodáváno až k císařskému dvoru ve Vídni. Dodnes probíhá právní spor mezi českým Budějovickým Budvarem a americkou společností Anheuser-Busch o právo na užívání názvu "Budweiser".

Prohlídka pivovaru

Návštěvníci mohou absolvovat prohlídku pivovaru, během které se dozví o tradičních metodách vaření piva, historii značky a samozřejmě ochutnají čerstvé pivo přímo z tanků. Prohlídka zahrnuje také návštěvu historických sklepů a moderních výrobních hal.

Katedrála sv. Mikuláše

Gotická katedrála sv. Mikuláše z 13. století je jednou z nejstarších staveb ve městě. Původně farní kostel byl v roce 1785 povýšen na katedrálu. Interiér zdobí cenné gotické a barokní umění, včetně hlavního oltáře od českého sochaře Petra Brandla.

Zajímavostí je, že katedrála má neobvykle širokou loď, což bylo způsobeno požárem v 15. století, po kterém byla stavba přestavěna. Věže katedrály dosahují výšky 60 metrů a jsou dominantou jihočeské metropole.

Jihočeské muzeum

Jihočeské muzeum, jedno z nejstarších muzeí v České republice, se nachází v bývalé zbrojnici na Dukelské ulici. Muzeum bylo založeno v roce 1877 a jeho sbírky čítají přes půl milionu exponátů.

Mezi nejcennější exponáty patří archeologické nálezy z jihočeského regionu, historické zbraně, lidové kroje a umělecká díla. Muzeum také spravuje několik památkových objektů v regionu, včetně hradu Hluboká nad Vltavou.

Městské divadlo

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích má dlouhou tradici sahající do 19. století. Současná budova byla postavena v roce 1819 v klasicistním stylu a patří mezi nejkrásnější divadelní stavby v České republice.

Divadlo má tři stálé soubory - opera, opereta a balet, drama a činohra. Každoročně zde probíhá mezinárodní festival "Opera Regionalis", který přivádí do města přední světové umělce.

Hluboká nad Vltavou - Bílá paní Čech

Pouhých 10 kilometrů od Českých Budějovic se nachází romantický zámek Hluboká nad Vltavou, zvaný také "Bílá paní Čech". Zámek byl v 19. století přestavěn v novogotickém stylu podle vzoru anglického Windsoru.

Zámecký park s rozlohou 98 hektarů patří mezi nejkrásnější v České republice. Návštěvníci mohou obdivovat bohaté interiéry s četnými uměleckými sbírkami, včetně obrazů holandských mistrů.

Řeka Vltava a vodní sporty

České Budějovice leží na soutoku řek Vltavy a Malše, což z města činí ideální místo pro vodní sporty. Řeka Vltava je zde již dostatečně široká pro plavbu rekreačních lodí a nabízí krásné vyhlídky na město z vodní perspektivy.

V létě můžete podniknout plavbu po Vltavě až k zámku Hluboká nebo se vydat na kanoistickou túru po řece Malši. Místní přístaviště nabízí půjčovny lodí a organizované výlety.

Gastronomie a místní speciality

Jihočeská kuchyně je známá svými sytnými jídly a kvalitními surovinami. V Českých Budějovicích můžete ochutnat tradiční jihočeské speciality jako je vepřo-knedlo-zelo, svíčková na smetaně nebo rybí speciality z místních rybníků.

Nesmíte si nechat ujít ochutnávku Budějovického piva, které se zde točí čerstvé přímo z pivovaru. Mnohé restaurace nabízejí také domácí klobásy a uzené maso z místních údíren.

Okolní příroda a výlety

České Budějovice jsou obklopeny krásnou jihočeskou krajinou s četnými rybníky, lesy a historickými obcemi. Nedaleko se nachází Šumava, největší národní park České republiky, ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku.

Populárními výletními cíli jsou také Český Krumlov (vzdálený 50 km), Třeboň s lázeňskou tradicí nebo Jindřichův Hradec s krásným renesančním zámkem.

Praktické informace

České Budějovice jsou snadno dostupné vlakem z Prahy (cesta trvá přibližně 2,5 hodiny) nebo autem po dálnici D3. Město má dobré autobusové spojení s okolními turistickými cíli.

Pro prohlídku centra města počítejte s celým dnem. Vstupenky do muzea a na prohlídku pivovaru je vhodné rezervovat předem, zejména o víkendech a v turistické sezóně.

Závěr

České Budějovice nabízejí perfektní kombinaci historie, kultury, gastronomie a přírody. Město je ideálním výchozím bodem pro poznávání jižních Čech a zároveň samo o sobě poskytuje dostatek zajímavostí na několikadenní pobyt.

S průvodci Capital Upgrade poznáte nejen hlavní památky, ale také místní tradice, legit.ly a skrytá zákoutí, která běžní turisté míjejí. Naše znalost místní historie vám pomůže pochopit jedinečnost tohoto jihočeského klenotem.