Praha, město sta věží, skrývá v sobě fascinující historii královských sídel, která po staletí určovala osudy celé střední Evropy. Pražský hrad, Valdštejnský palác a další významné stavby jsou nejen architektonickými klenoty, ale také místy plnými legend a tajemství.
Pražský hrad - srdce české státnosti
Pražský hrad, založený v 9. století, je podle Guinessovy knihy rekordů největším starověkým hradním komplexem na světě. Rozprostírá se na ploše téměř 70 000 metrů čtverečních a jeho historie sahá více než tisíc let do minulosti.
Hrad prošel mnoha přestavbami - od počátečních dřevěných fortifikací přes románské rozšíření za Vratislava II. až po gotické přestavby za Karla IV. Každá epocha zanechala svou stopu, což činí z hradu jedinečnou učebnici evropské architektury.
Katedrála sv. Víta - gotický skvost
Výstavba současné katedrály sv. Víta byla zahájena v roce 1344 za Karla IV. Gotická stavba však nebyla dokončena až do 19. a 20. století. Katedrála ukrývá mnoho pokladů - od korunovačních klenotů po hrobky českých králů a světců.
Zajímavostí je, že vitráže v katedrále vytvořil i slavný český malíř Alfons Mucha. Jeho "Slovanská epopej" zde našla své místo v podobě vitráže znázorňující životy sv. Cyrila a Metoděje.
Valdštejnský palác - barokní nádhera
Valdštejnský palác, postavený v letech 1623-1630, představuje první významnou barokní stavbu v Praze. Nechal jej vystavět Albrecht z Valdštejna, generalissimus císařských vojsk za třicetileté války.
Palác je známý především svými nádheřnými zahradami s loggiou inspirovanou italskou renesancí. Bronzové sochy v zahradě jsou kopiemi - originály ukradli Švédové v roce 1648 a dodnes zdobí zahrady královského paláce Drottningholm ve Stockholmu.
Sala terrena - architektonický skvost
Hlavní sál paláce, tzv. Sala terrena, je jedním z nejkrásnějších barokních interiérů v Čechách. Stropy zdobí fresky od Baccio del Bianco, které zobrazují Valdštejna jako boha války Mars.
Královský letohrádek - renesanční perla
Královský letohrádek, zvaný také Belvedér, byl postaven v letech 1538-1563 pro královnu Annu Jagellonskou. Tato renesanční stavba je považována za nejčistší ukázku italské renesance severně od Alp.
Letohrádek je obklopen nádhernou zahradou, kde se nachází i slavná "zpívající fontána". Její název pochází od zvuku, který vydává padající voda když dopadá na bronzovou misku.
Lobkowiczký palác - hudební dědictví
Lobkowiczký palác, jediný soukromě vlastněný objekt na Pražském hradě, ukrývá jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek umění ve střední Evropě. Rodina Lobkowiczů zde vystavuje umělecké díla shromažďované po více než 700 let.
Mezi nejcennější exponáty patří rukopisy Beethovenových symfonií nebo originální partitury Mozarta. Palác také nabízí úžasné výhledy na Prahu.
Tajemství a legendy
Pražské paláce a hrady jsou opředeny množstvím legend. Jedna z nejznámějších vypráví o králi Rudolfovi II., který nechal na hradě zřídit alchymistické laboratoře. Říká se, že zde alchymisté hledali kámen mudrců a elixír mládí.
Další legenda se váže k Valdštejnovu paláci, kde se údajně zjevuje duch generála, který zde plánoval svou vzpouru proti císaři. Jeho tragická smrt v Chebu je dodnes opředena tajemstvím.
Praktické informace pro návštěvníky
Pro kompletní prohlídku všech významných paláců doporučujeme věnovat minimálně celý den. Vstupenky je vhodné zakoupit předem online, zejména v turistické sezóně.
Nejlepší čas pro návštěvu je časné ráno nebo pozdní odpoledne, kdy je méně návštěvníků a světlo je ideální pro fotografování. V zimních měsících jsou některé zahrady uzavřeny, ale interiéry zůstávají přístupné.
Závěr
Pražské hrady a paláce představují jedinečnou koncentraci evropské historie a umění. Každá stavba vypráví příběh nejen o architektonických slozích, ale také o lidech, kteří zde žili a tvořili dějiny. Pro milovníky historie, umění i architektury představují návštěva Prahy nezapomenutelný zážitek.
S průvodci Capital Upgrade objevíte nejen známá místa, ale také skryté kouty a příběhy, které běžní turisté nepoznají. Naše znalost místní historie a kultury vám pomoże pochopit skutečný význam těchto architektonických skvostů.